Plugins - AddToAny Share Buttons - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (80 entries)

en: Attach to content
it: Allega al contenuto

en: Share Buttons
it: Pulsanti di Condivisione

en: Background
it: Sfondo

en: Icon Style
it: Stile Icona

en: Icon Size:
it: Dimensione Icona:

en: Display at the %s of media pages
it: Mostra al %s delle pagine multimediali

note: Description of the plugin/theme
en: Share buttons for your pages including AddToAny's universal sharing button, Facebook, Twitter, Google+, Pinterest, WhatsApp and many more.
it: I pulsanti di condivisione per le tue pagine, includono il pulsante di AddToAny di condivisione universale, Facebook, Twitter, Google+, Pinterest, WhatsApp e molti altri.

en: Height
it: Altezza

en: Width
it: Larghezza

en: Additional CSS
it: CSS aggiuntivo

en: Below you can add special CSS code for AddToAny.
it: Qui di seguito è possibile aggiungere codice CSS specifico per AddToAny.

en: Additional JavaScript
it: JavaScript aggiuntivo

en: Cache AddToAny locally with daily cache updates
it: Effettua localmente con aggiornamenti quotidiani la cache di AddToAny

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Need support?
it: Serve aiuto?

en: Add/Remove Services
it: Aggiungi/Rimuovi i sevizi

en: Title:
it: Titolo:

en: Position
it: Posizione

en: AddToAny Settings
it: Impostazioni AddToAny

en: Like this plugin?
it: Ti piace questo plugin?

en: Are you sure you want to delete all AddToAny options?
it: Sei sicuro di volere cancellare tutti i dati di AddToAny?

en: Search the <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any">support forums</a>.
it: Cerca i <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any">forum di supporto</a>.

en: <a href="https://www.addtoany.com/share#title=WordPress%20Share%20Plugin%20by%20AddToAny.com&amp;url=https%3A%2F%2Fwordpress.org%2Fplugins%2Fadd-to-any%2F">Share it</a> and follow <a href="https://www.addtoany.com/">AddToAny</a> on <a href="https://www.facebook.com/AddToAny" target="_blank">Facebook</a> &amp; <a href="https://twitter.com/AddToAny" target="_blank">Twitter</a>.
it: <a href="https://www.addtoany.com/share#title=WordPress%20Share%20Plugin%20by%20AddToAny.com&amp;url=https%3A%2F%2Fwordpress.org%2Fplugins%2Fadd-to-any%2F">Condividilo</a> e segui <a href="https://www.addtoany.com/">AddToAny</a> su <a href="https://www.facebook.com/AddToAny" target="_blank">Facebook</a> &amp; <a href="https://twitter.com/AddToAny" target="_blank">Twitter</a>.

en: <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any/reviews/#new-post" target="_blank">Give it a 5 star rating</a> on WordPress.org.
it: <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any/reviews/#new-post" target="_blank">Valutalo 5 stelle</a> su WordPress.org.

en: Vertical Buttons
it: Pulsanti Verticali

en: Horizontal Buttons
it: Pulsanti orizzontali

en: AddToAny &quot;floating&quot; share buttons stay in a fixed position even when the user scrolls.
it: I pulsanti di condivisione &quot;mobile&quot; AddToAny rimangono in posizione fissa anche quando l'utente scorre.

en: Most sites should not use this option. By default, AddToAny loads asynchronously and most efficiently. Since many visitors will have AddToAny cached in their browser already, serving AddToAny locally from your site will be slower for those visitors. If local caching is enabled, be sure to set far future cache/expires headers for image files in your <code>uploads/addtoany</code> directory.
it: La maggior parte dei siti non dovrebbe utilizzare questa opzione. Per impostazione predefinita, AddToAny viene caricato in modo asincrono e in modo più efficiente. Poiché molti visitatori avranno AddToAny nella già cache del loro browser, caricare AddToAny localmente dal tuo sito sarà più lento per quei visitatori. Se è abilitata la memorizzazione nella cache locale, assicurati di impostare in futuro cache/scadenza delle intestazioni per i file di immagine nella tua cartella <code>uploads/addtoany</code>.

en: Right docked
it: Agganciato a destra

en: Left docked
it: Agganciato a sinistra

en: See the <a href="https://wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">FAQs</a>.
it: Leggi le <a href="https://it.wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">FAQ</a>.

en: Save
it: Salva

en: Subscribe
it: Abbonati

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Show all
it: espandi

en: Show less
it: comprimi

en: Find service(s)
it: Trova servizi

en: Instantly find any service to add to
it: Trova subito un servizio da aggiungere

en: Bookmark in your browser
it: Aggiungi ai segnalibri

en: Add to your favorites
it: Aggiungi ai favoriti

en: Settings saved.
it: Le impostazioni sono state salvate

en: bottom
it: fondo

en: top
it: cima

en: top &amp; bottom
it: al fondo ed in cima

en: Settings
it: Impostazioni

en: Choose the services you want below. &nbsp;Click a chosen service again to remove. &nbsp;Reorder services by dragging and dropping as they appear above.
it: Scegli qui sotto i servizi di tuo gradimento. &nbsp;Clicca su di un servizio attivo per rimuoverlo. &nbsp;Riordina i servizi via drag and drop.

en: Image URL
it: URL immagine

en: Text only
it: Solo testo

en: Placement
it: Posizione

en: Display at the %s of posts
it: Mostra in %s degli articoli

en: Display at the %s of posts on the front page
it: Mostra in %s agli articoli nella pagina principale

en: Display at the %s of posts in the feed
it: Mostra nel feed in %s agli articoli

en: Display at the %s of pages
it: Mostra %s delle pagine

en: Menu Options
it: Opzioni menu

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: None
it: Nessuno

en: Filename extension
it: Estensione nome file

en: Use custom icons. URL:
it: Usa icone personalizzate. URL:

en: Advanced users should explore AddToAny's <a href="https://www.addtoany.com/buttons/customize/wordpress" target="_blank">additional options</a>.
it: Gli utenti avanzati devono esplorare le <a href="https://www.addtoany.com/buttons/customize/wordpress" target="_blank">opzioni aggiuntive</a> di AddToAny.

en: Below you can add special JavaScript code for AddToAny.
it: Di seguito puoi aggiungere un codice JavaScript speciale per AddToAny.

en: Only show the universal share menu when the user <em>clicks</em> the universal share button
it: Mostra solo il menu di condivisione universale quando l'utente <em>clicca</em> il pulsante di condivisione universale

en: See <a href="widgets.php" title="Theme Widgets">Widgets</a> and <a href="options-general.php?page=addtoany&action=floating" title="AddToAny Floating Share Buttons">Floating</a> for additional placement options. For advanced placement, see <a href="https://wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">the FAQs</a>.
it: Guarda <a href="widgets.php" title="Temi Widgets">Widgets</a> e <a href="options-general.php?page=addtoany&action=floating" title="Pulsanti di Condivisione Mobile AddToAny">Mobile</a> per ulteriori opzioni di posizionamento. Per il posizionamento avanzato, guarda <a href="https://wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">le FAQ</a>.

en: Specify the URL of the directory containing your custom icons. For example, a URL of <code>//example.com/blog/uploads/addtoany/icons/custom/</code> containing <code>facebook.png</code> and <code>twitter.png</code>. Be sure that custom icon filenames match the icon filenames in <code>plugins/add-to-any/icons</code>. For AddToAny's Universal Button, select Image URL and specify the URL of your AddToAny universal share icon (<a href="#" onclick="document.getElementsByName('A2A_SHARE_SAVE_button_custom')[0].focus();return false">above</a>).
it: Specificare l'URL della directory contenente le tue icone personalizzate. Ad esempio, un URL di <code>//example.com/blog/uploads/addtoany/icons/custom/</code> contenente <code>facebook.png</code> e <code>twitter.png</code>. Assicurati che i nomi dei file delle icone personalizzate corrispondano ai nomi di file dell'icona in <code>plugins/add-to-any/icons</code>. Per il Pulsante Universale di AddToAny, seleziona URL dell'immagine e specifica l'URL dell'icona di condivisione universale AddToAny (<a href="#" onclick="document.getElementsByName('A2A_SHARE_SAVE_button_custom')[0].focus();return false">sopra</a>).

en: Display at the %s of excerpts
it: Mostra al %s di estratti

en: Display at the %s of posts on archive pages
it: Visualizza al %s dei post nelle pagine di archivio

en: Share this:
it: Condividi questo:

en: This option will disable universal sharing. Are you sure you want to disable universal sharing?
it: Questa opzione disattiva la condivisione universale. Sei sicuro di voler disattivare la condivisione universale?

en: Universal Button
it: Pulsante Universale

en: Icon Size
it: Dimensione Icona

en: Floating
it: Mobile

en: AddToAny Share Settings
it: Impostazioni condivisione di AddToAny

en: Show sharing buttons.
it: Mostra pulsanti di condivisione.

en: More&#8230;
it: Di più&#8230;

en: Email program
it: Programma di posta elettronica

en: Send from any email address or email program
it: Invia da qualsiasi indirizzo email o programma di posta elettronica

en: Press Ctrl+D or \u2318+D to bookmark this page
it: Premi Ctrl+D o \u2318+D per mettere questa pagina nei preferiti

en: Subscribe via email
it: Iscriviti via email

en: Share via email
it: Condividi via email

en: Sharing Header
it: Intestazione di Condivisione

note: translators: 1: Position in content 2: Name of the custom post type
en: Display at the %1$s of %2$s
it: Mostra %1$s di %2$s
